VEB Accountantsbrief 2021: schep duidelijkheid over invloed pandemie
bron: AccountancyWorld
AMSTERDAM - Accountants moeten bij de controle de komende tijd extra aandacht besteden aan de impact van de coronapandemie op de prognoses van ondernemingen zelf, op de controlewerkzaamheden en op frauderisico's. Dat zegt de Vereniging van Effectenbezitters (VEB) in de Accountantsbrief 2021.
De Accountantsbrief is naar de zes kantoren met een oob-vergunning verstuurd: PwC, Deloitte, KPMG, EY, BDO en Mazars, naar de NBA en aan de ondernemingen met een notering aan Euronext Amsterdam.
"De coronapandemie heeft verstrekkende gevolgen voor ondernemingen, accountants en stakeholders, waaronder aandeelhouders. In deze tijden van grote onzekerheid, nog aangewakkerd door de innovatieve en disruptieve kracht van technologische ontwikkelingen op bedrijfsmodellen, is het belang van effectieve, adequate en tijdige communicatie zo mogelijk nog groter dan onder reguliere omstandigheden", aldus Paul Koster, directeur van de VEB.
De VEB wijst erop dat de visie van ondernemingen op het verdere verloop van de pandemie significante implicaties heeft voor onder meer liquiditeitsprognoses, de financierbaarheid (convenanten) en de goodwill impairment test.
De VEB wil daarom in de controleverklaring een "betekenisvolle" toelichting op de wijze waarop de controlerend accountant de verwachtingen van het management heeft beoordeeld. Koster: "De nadruk moet daar naar ons inzien gelegd worden op de verschillen ten opzichte van de controle 2019 waar het de ingebouwde risico's en gevoeligheden betreft."
De VEB wil dat accountants inzichtelijk maken bij jaarrekeningposten die worden bepaald door toekomstprojecties welke aannames het management heeft gemaakt over de duur en de impact van de pandemie. Koster: "Het schiet tekort om de gevraagde informatie af te doen met een generieke mededeling over de onzekerheden vanwege Covid-19, zoals in voorkomende gevallen in de controleverklaringen 2019 terug te vinden was."
Daarnaast vindt de VEB dat mag worden aangenomen dat de pandemie ook invloed heeft op de controlewerkzaamheden zelf. "Het verkrijgen van voldoende en geschikte controle-informatie is dit jaar mogelijk uitdagender dan gebruikelijk. VEB verneemt graag op welke wijze beperkingen als gevolg van de coronapandemie de controlewerkzaamheden hebben beïnvloed en welke compenserende maatregelen nodig waren om toch een hoge mate van zekerheid te kunnen verstrekken bij de jaarrekening."
Bekijk de volledige Speerpuntenbrief hier
Bron: VEB
Laatste nieuws
-
23 okt Wat is het verschil tussen salarisadministratie en payroll?
-
23 okt Verwerk automatisch bestellingen in Exact Online met ZioSync
-
23 okt De Wtta komt eraan: ook accountantskantoren moeten hun detacherinsgsopdrachten toetsen
-
23 okt Productiviteitsverbetering binnen jouw accountantskantoor? Zeven tips!
-
23 okt Kamerbrief aanvulling Belastingplan 2027: belangrijke fiscale wijzigingen aangekondigd voor box 2 en box 3
-
22 okt Degener vermindert e-mailverkeer met 80% dankzij digitalisering
-
22 okt Nieuw fintech platform Aspyre voor accountancy en administratiekantoren
-
22 okt ABN AMRO: zeven op de tien accountants werken efficiënter dankzij technologie
-
22 okt Veel nieuwe accountantskantoren
-
22 okt Kwaliteitsindicatoren officieel vastgesteld
Praat mee
Heeft u al een account? Dan kunt u
Inloggen
Heeft u nog geen account? Maak dan een account aan