NBA reageert op consultatie Wijzigingsbesluit accountancysector
bron: NBA
De NBA heeft gereageerd op de internetconsultatie van het wijzigingsbesluit accountancysector. Het wijzigingsbesluit accountancysector volgt op het aannemen eerder dit jaar van de Wijzigingswet accountancysector. Enkele bepalingen uit die wet worden in een Algemene maatregel van bestuur nader uitgewerkt.
Daarnaast beoogt het besluit een aantal wettelijke controles en de status van ‘organisatie van openbaar belang’ van een aantal organisaties te wijzigen. Tevens zijn in samenhang met het besluit een aantal vragen voorgelegd die zien op het opnemen van internationale kwaliteitsstandaarden voor accountantsorganisaties in wet- en regelgeving.
In haar reactie spreekt de NBA haar zorgen uit over het nieuwe artikel 8b van het Besluit toezicht accountantsorganisaties. In dit artikel worden verschillende eisen uitgewerkt waarmee de accountantsorganisatie invulling geeft aan haar plicht om met haar stelsel van kwaliteitsbeheersing de kwaliteit van de wettelijke controle te waarborgen.
Daarnaast stelt de NBA voor een afwegingskader te ontwikkelen voor de aanwijzing van een controle met wettelijke controle (zoals bedoeld in de Wet toezicht accountantsorganisaties) en voor de aanwijzing van een organisatie van openbaar belang. In zo’n afwegingskader kunnen de kosten worden afgezet tegen de meerwaarde voor het maatschappelijk verkeer, waaronder toezicht, kwaliteitsmaatregelen en transparantie.
In antwoord op de vraag hoe de internationale kwaliteitsstandaarden in wet- en regelgeving kunnen worden opgenomen, legt de NBA uit waarom opname in de beroepsreglementering leidt tot consistentie in regelgeving. Deze internationale kwaliteitsstandaarden gelden immers voor alle accountantskantoren die assuranceopdrachten (waaronder controle en beoordeling) of aan assurance verwante opdrachten uitvoeren. Bij opname onder de Wta en het Bta is de reikwijdte beperkt tot de wettelijke controle, terwijl kwaliteitsmanagement ook van groot belang is voor andere opdrachten die binnen accountantskantoren worden uitgevoerd. Voor veel van deze andere opdrachten geldt bovendien dat zij eveneens een wettelijke basis hebben.
Laatste nieuws
-
13 aug EFAA publicatie over Professional Accountant
-
13 aug Fiscount organiseert voor de 17e keer de Fiscount Kennismarathon
-
13 aug CRM voor accountants: zo bouwen koplopers aan meer omzet per fte
-
13 aug Waarom werken zoveel kantoren nog met on-premise software en wat kost dat eigenlijk?
-
13 aug In deze 6 stappen stoom je jouw accountantskantoor klaar voor de toekomst
-
12 aug Aantal faillissementen 11 procent gedaald
-
12 aug Accountants kunnen efficiënter en slimmer werken met innovaties van Exact
-
12 aug Periodiek Vaktechnisch Overleg
-
12 aug Eenvoudig en gestructureerd de jaarrekening opstellen met Visma eAccounting Online Samenstel-Assistent
-
12 aug Wil jij ook 10 whitepapers met tips en inspiratie voor meer advies?
Praat mee
Heeft u al een account? Dan kunt u
Inloggen
Heeft u nog geen account? Maak dan een account aan